Пређи на главни садржај

„ВРУЋА” ГОСТОВАЊА ЗА ЧАЧАНСКЕ КОШАРКАШКЕ КЛУБОВЕ

 Када се говори о чачанској кошарци обевезно се сећамо драматичних утакмица са клубовима из великих градова бивше Југославије. Чачак је на тај начин демонстрирао да је израстао у солодан урбани центар, макар када је у питању спорт.

Али то су била искуства играња у Првој југословенској кошаркашкој лиги која је деценијама била међу најквалитетнијим у целој Европи. Сасвим је било другачије када се играло у нижеразредним такмичењима, не само због амбијента, већ и регуларности мечева.

Једно од најтежих гостовања за чачанске и све друге клубове у Јужној групи српске лиге, а то је такмичење у коме су годинама играли „Борац” и Железничар”, била је Пећ. Али не зато што је то био град на Космету на коме је и за време социјалистичке Југославије било пуно међунационалних тензија, већ због отворене крађе записничара, мериоца времена, делегата и судија („удружена завера” уз подршку публике). Све је било изнад међунационалних подела, а притисак домаћих навијача се подразумевао.

Играње у таквој кошаркашкој лиги у време потпуног аматеризма подразумевао је велику љубав према спорту. Није било новчане накнаде, нити занемаривања школских и професионалних обавеза. Једино су путовања била бесплатна, али неудобна и до Пећи је понекад требало да се путује чак 15 сати, а утакмице би се често организовале одмах по силаску са воза.



А тада нису одлучивали само спортски квалитети. Кошаркашки терен у Пећи, као и цело Косово уосталом, деценијама били су кошаркашки „Дивљи запад’, шпростиор у коме се годинама „мувало” са резултатима.

Било је то време када се време мерило ручно, што је домаћем клубу омогућавало да у свакој утакмици рачуна на предност. То је уосталом користио сваки тим на свом терену укључујући и чачанске клубове.

Међутим на Космету су ишли много даље, тако да су записничари често били „шести играч” домаћег тима. На крају сваке утакмице рачунају се само они кошеви који су унети у званични записник, тако је извесни Пазаркић из Пећи редовно за свој тим уписивао непостојеће поене. Ако би поред домаћег записничара и делегат био из Пећи (што је био чест случај), а на меч дође само један судија (и то се дешавало), на крају сву потписивали Пазаркићев записник и утакмицу би добио домаћи тим.

Потом би сасвим природно уследиле жалбе на потпуно нерегуларну утакмицу, такав „случај” би се потом дуго „развлачио” на кошаркашким форумима, да би се на крају заказиваила нова утакмиоца. Али за све је требало упорности, што Чачанима никада није недостајало када је у питању била коашрка, што са неким другим клубовима из других градова није био случај.

Али нису само записничари и мериоци времена помагали косметдксим кошаркашким клубовима да победе на домаћем терену. У Пећи су и локални милиционери умели „случајно” да се наслоне на кошаркашку конструкцију, и да је наизглед „ненамерно” љуљају док противнички играчи изводе слободна бацања.

Дешавало се да и поред свих напора намештање резултата за домаћи тим није могло да се убедљиво изведе током саме утакмице, што записничарима нија сметало да на крају забележе низ непостојећих поена за свој клуб. Једне године „Борац” је у Пећи према званичном семафору победио са тесном разликом. Потом је уследила радост чачнских кошаркаша у свлачионици, све док им тренер Александар Стефановић није саопштио да је утакмица завршена нерешено и да морају да се играју продужеци.

Слично је било и са „Желом” који је јула 1955. победио у Пећи домаћу „Будућност” са 30:27, али је домаћи записничар додао пет поена свом клубу и утакмица је званично регистровано резултатом 32:30 за тим из Пећи. Потом су уследиле жалбе, али све је било непријатно и заморно.

Одлазак на гостовање у Пећи није било пријатно, па се дешавало да „Борац” отпутује само са шест или седам играча који би путовали целу ноћ. Затим се дешавало да играју по ветру и киши, против домаће публике и на акрају сасвим „регуларно” изгубе меч од домаћина коме записничарни нису морали да помажу.

Када је „Борац” 1966. године постао „стабилан” прволигаш регуларност мечева није била упитна као у нижеразреднбим такмичењима. „Домаћинско” суђење, пристисци домаће публике и пристрасност у корист великих клубова највероватније никада неће нестати, али су зато сви поени који су уписивани заиста и постојали, а записничари нису могли да буду „најбољи стрелци” за домаћи тим.

 

 

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЛЕГЕНДЕ ЧАЧАНСКЕ КОШАРКЕ – ЈОСИП ЈОЛЕ ФАРЧИЋ

Чувена изјава Крешимира Ћосића да се најбоља репрезентација Југославији прави од центара из Далмације и бекова из Чачка, потпуно се уклапа у каријеру Јосипа Фарчића.   Породица Фарчић пореклом је са Корчуле. Пре Другог светског рата упутили су се на рад у Македонију, одакле су их протерали Бугари 1941. године, па су отишли у Славонију.   Тако је Јосип Фарчић, пореклом из Далмације, рођен 1. јануара 1945. у Сарвашу, насељу у Осијечко-барањској жупанији данашње Републике Хрватске. Породица је после њега добила још два сина и три ћерке, али они се нису бавили спортом.   Јосип Фарић је као најстарије дете у породици постао подофицир ЈНА, са чиним водника. Стицајем околности распоређен је крајем 1962. у чачански гарнизон, што је одлучујуће утицало на његову спортску каријеру. У Чачку је добио надинак „Јоле”, да би га касније Београђани прекрстили у „Фаре”.   Наиме, управо у то време КК „Борац” активно је трагао за квалитетним центром како би конкурисали за улазак у Прву савезн

ЛЕГЕНДЕ ЧАЧАНСКЕ КОШАРКЕ – ЉУБОМИР РАДИВОЈЕВИЋ „ШАЈА” (1932-2018)

Прве генерације кошаркаша Чачак овај спорт су доживљавали као поље за забаву у слободно време, што се све претварало у продужену игру и дружење које је повезивало људе до њихове смрти. Већина њих је стекла и високо образовање и оставила значајан траг у свом граду. Међу такве особе свакако спада и Љубомир Радивојевић „Шаја” (14. јануар 1932 – 31. март 2018), који је најпре био фудбалер, потом успешaн кошаркаш, затим професор математике, шахиста, писац.   Љубомир Радивојевић Радивојевићи су пореклом из Рожаца, са Главаја и славе зимски Аранђеловдан. Љубомиров отац Драгић држао је под закуп Сандића механу у Пријевору, у коме се 25. децембра 1931. родио Љубомир, који је био једанаесто дете Велике и Драгића Радивојевића. Рођење деце у то време није се одмах пријављивало државној администрацији, тако да је Љубомиров долазак на свет званично регистрован 14. јануара 1932, и то је био и остао његов званичан датум   рођења.   Крајем 1932. Драгић Радивојевић са породицом долази у Чачак гд

ПРОФЕСОР АЛЕКСАНДАР НИКОЛИЋ (1924-2000) И ЧАЧАК

  Пуно је тога речено и написано о професору Александру Николићу, укључујући и његов боравак у Чачку, али када је у питању таква личност никада није превише ако се одређене информације понове у неком новом контексту. Наиме, Александар Николић је поред Боре Станковића, Небојше Поповића и Радомира Шапера један од очева југословенске и српске кошарке.   Николићи су пореклом из Брчког и били су веома богата породица. Александров отац Ђорђе бавио се трговином, поседовао је велика имања, банку и хотел у Брчком. Син му се сасвим случајно родио у Сарајеву 28. октобра 1924, када је његова трудна супруга Криста боравила код сестре. Основну школу завршио је у родном Брчком, где је са шест година почео да игра тенис, касније је учио и француски језик који је веома добро говорио.   Рано је остао без оца, да би 1936. прешао у Београд и уписао елитну Гимназију „Краљ Александар Карађорђевић” која је имала и интернат,   где се и упознао са кошарком. Била је то заслуга професора Милана Вукотића